Болест депресије
Болест данашњице
Кључне симптоме депресије чине безразложна туга,беспомоћност,губитак интересовања и задовољства у активностима које су раније причињавале задовољство,смањена енергија и осећај замора. Остали симптоми депресивног поремећаја су поремећај концентрације и пажње,смањено самопоуздање и самопоштовање,осећање кривице и безвредности,суморан и песимистичан поглед на будућност,идеје самоповредјивања и/или суицидне идеје,поремећен сан,снижен апетит.
Велики број пацијената који се јавља лекарима у примарној здравственој заштити у први план износе различите симптоме који упућују првенствено на соматско оболење. У Србији је последњих деценија у алармантном порасту број оболелих од КВБ, диабетес меллитуса, малигнитета, оболења локомоторног система, поремећаји у раду штитасте жлезде. Телесне болести и депресија су цесто коегзистентни поремећаји.
Ограничено време прегледа у ординацијама ЛОП (велики број пацијената) усмерава пажњу лекара на телесно оболење, питања и прегледе који су усмерени у трагању за соматском болести.Често се занемарује чињеница да су симптоми депресије високо заступљени у телесно оболелих.
Хроничне телесне болести по правилу ограничавају могућности задовољавања жеља ,потреба и умањују квалитет живота код оболелих.Симптоми депресије који се веома често јављају коморбидно са телесном болешћу у значајној мери још погоршавају квалитет живота и онеспособљавају пацијента у низу активности. Субсиндромалне депресије- ЗНАЧАЈНО ПОГОРШАВАЈУ ТОК ТЕЛЕСНЕ БОЛЕСТИ.Симптоми депресије се веома често погрешно разумеју као саставни део,тј.реакција на соматско оболење,поготово уколико је присутан И болни синдром.
Телесне болести повезане са испољавањем симптома депресије су најчешће кардиоваскуларне болести,цереброваскуларне болести,ЦВИ,неуролошки поремећаји -Паркинсонова болест, мултипла склероза,малигне болести:Ту мозга, Ца бронха… Пацијенти који болују од дијабетеса често испољавају симптоме депресије.На депресију треба посумњати уколико се не придржавају хигијенско-дијететског режима,нередовно пију лекове, (лоша комплијанса). Нелечена депресија у значајној мери утиче накомпликације и морталитет код пацијената који болују од шећерне болести.
Правовремено препознавање депресије кодособа са телесним болестима омогућава и њихово адекватно збрињавање, а самим тими значајно бољи исход третмана телесне болести И превенцију суицида. Лечење депресије за циљ има отклањање свих симптома и постизање пуне ремисије.То се успешно постиже антидепресивима а најбољи ефекат се постиже комбинацијом лекова и психотерапије.Постоји већи избор антидепресивних лекова а избор се врши у зависности од тежине клиничке слике,испољених симптома,старости пацијента и других присутних болести.Основни циљ је поновно радно и социјално функционисање оболеле особе.
Слађана Керавица-Ђорђевић
Психијатар