7. Април

индекс4

„Здрав почетак, будућност која обећава”
 
Светски дан здравља обележава се широм света 7. априла, на годишњицу оснивања СЗО 1948. године. Слоган овогодишње кампање је „Здрав почетак, будућност која обећава”, са фокусом на здравствену заштиту жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади и пружање подршке породицама.
Овогодишња кампања апелује на владе, донаторе и здравствену заједницу да улажу у интервенције засноване на доказима и активности у циљу побољшања укупног квалитета здравствене заштите жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади.
Очување и унапређење здравља жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади су препознати кроз Агенду одрживог развоја кроз циљеве везане за здравље (циљ 3) и циљеве везане за родну равноправност (циљ 5).
Србија као земља је у потпуности остварила подциљеве везане за смањење матерналне смртности и смањење неонаталне и смртности деце старости до пет година, док је значајан напредак постигнут у погледу смањења учесталости заразних болести, као и смањења стопе смртности од незаразних болести. Приметан је напредак у погледу универзалног приступа услугама које се односе на здравствену заштиту везану за сексуално и репродуктивно здравље, укључујући планирање породице, али је са друге стране дошло до благог повећања стопе рађања међу адолесценткињама.
Када говоримо о циљу 5 – Постићи родну равноправност и оснаживати све жене и девојчице, подаци указују да је у великој мери општи правни оквир успостављен, али да је потребно даље унапредити оквир у области насиља над женама и брака и породице.
У Републици Србији здравствену заштитуту жена и новорођенчади уређује Правилник о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији. Према овом Правилнику у здравственим установама омогућени су превентивни гинеколошки прегледи једном годишње женама од навршене петнаесте године живота, као и превентивни преглед у вези са планирањем породице једном годишње женама узраста 15–49 година. Током трудноће препоручује се четири до пет контролних прегледа код гинеколога, уз три до четири ултразвучна прегледа. Осим редовног праћења развоја плода, на прегледима доктор прати и телесну тежину труднице, њену крвну слику и крвни притисак. Поред гинеколошких прегледа, трудницама се саветују и прегледи стоматолога. Превентивни преглед бабињаре обавља се након порођаја и након шест до осам недеља.
Посета патронажне сестре планирана је за дан након изласка из породилишта, како би се наставила континуирана заштита ове изразито осетљиве популације. Свака породица има право на пет посета патронажне сестре током првих месец дана, које се одвијају према процени и договору са родитељима. Додатне посете се могу остварити по налогу педијатра, уколико су потребне.
Циљеви кампање:
Подизање свести о значају заштите здравља мајки и новорођенчади и потребној заштити њихових права.
Заговарање за финансирање активности усмерених на унапређење здравље и благостање жена и новорођенчади.
Подстицање колективне акције за подршку родитељима, као и здравственим радницима који пружају здравствену заштиту овој популационој групи.
Обезбеђивање корисних здравствених информација које се односе на трудноћу, порођај и период након порођаја.
Кључне поруке:
Кампања треба да подстакне глобалну пажњу на здравље и благостање жена и деце. Ово укључује заговарање доношења законске регулативе која штити њихово здравље и права (плаћено породиљско одсуство, заштита при запошљавању, као и приступ услугама за планирање породице).
Усмеравање активности на спречавање деловања климатских промена и њиховог утицаја на здравље труднице и новорођенчад, јер је доказана директна повезаност дејства високих спољних температура на превремени порођај, настанак повишеног крвног притиска и појаве шећерне болести током трудноће, као и повећану смртност новорођенчади.
Креирање програма и спровођење истраживања везаних за унапређење здравља жена и деце.
Пружање подршке здравственим радницима који пружају основну здравствену заштиту трудницама и бебама, са фокусом на јачању улоге бабица у здравственим системима кроз обуку, акредитацију и пратеће смернице.
Здравље мајки и беба је темељ здравих породица и заједница, односно сигурна будућност свих нас!
Обележавање Светског дан здравља је прилика да се подсетимо на значај здравих стилова живота за очување здравља жена у репродуктивном периоду који обезбеђују не само добро здравље будућих мајки, трудница и бабињара, већ и здрав почетак и предуслове за добро здравље и благостање новорођенчади.
Савети да сачувате ваше здравље
Одржавајте пожељну телесну тежину.
Водите рачуна о избору намирница и начину њихове припреме.
Не прескачите оброке.
Будите физички активни.
Будите физички активни најмање 30 минута свакодневно седам дана у недељи.
Укључите се у неки спорт или плес.
Бавите се физичком активношћу на послу (паузу искористите за лагане вежбе истезања или кратку шетњу).
Ако путујете аутобусом, сиђите две станице раније.
На посао идите бициклом, ако је то могуће.
Бавите се физичком активношћу док гледате телевизију (чучњеви, вожња собног бицикла, вежбање на степеру).
Што више слободног времена проводите у природи, физички активно (шетња, рад у башти, вожња бицикла или ролера).
Реците НЕ дувану.
Будите заговорник окружења без дуванског дима. То је најбоља ствар коју можете да урадите за побољшање вашег здравља.
Престанком пушења, побољшаћете ваше здравље и здравље ваших најближих.
Пушење у трудноћи је штетно и за вас и за вашу бебу.
Пасивни пушачи такође утичу на здравље ваше бебе.
Електронске цигарете се не препоручују у трудноћи.
Ако имате проблема са престанком пушења, потражите стручни савет.
 
07.04.2025 ће у просторијама Дома здравља бити мерен шећер и притисак у склопу редовних активности поводом Дана здравља.
 
ИЗЈЗВ

 

IMG 20190607 132804

Јавне набавке

Огласи

Календар

No event in the calendar
пон уто сре чет пет суб нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30