Светски дан-дијабетес
Дијабетес борба
14. НОВЕМБАР, СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ДИЈАБЕТЕСА 2024. ГОДИНЕ
Тема Светског дана борбе против дијабетеса у периоду 2024-2026. године је: „Дијабетес и благостање“.
Светски дан борбе против дијабетеса представља највећу светску кампању посвећену подизању свести о дијабетесу. Покренута је 1991. године од стране Међународне федерације за дијабетес (ИДФ) и Светске здравствене организације (СЗО) као одговор на растућу здравствену претњу коју представља дијабетес.
Светски дан борбе против шећерне болести обележава се 14. новембра, са циљем да се скрене пажња и интересовање јавности првенствено на могућност примарне превенције шећерне болести, као и на сложеност њених здравствених и социјалних последица. „Дијабетес и благостање“ је тема Светског дана дијабетеса 2024 - 26. године. Уз одговарајући приступ нези оболелих од дијабетеса и подршку за њихово добро, свако од оболелих има шансу да квалитетно живи.
Институт за јавно здравље Војводине поводом 14. новембра, Светског дана борбе против шећерне болести организује јавну манифестацију у холу Института у приземљу од 8 до 10 х. Том приликом ће се посетиоцима Института, уколико то желе:
- мерити ниво шећера у крви
- крвни притисак
- мерити телесна висина,
- телесна маса и
- одређивати индекс телесне масе.
Такође, посетиоци могу добити и тестове за одређивање окултног крварења у фецесу.
У Институту за јавно здравље Војводине постоји Саветовалиште за правилну исхрану у које можете можете доћи на два начина:
преко упута од изабраног лекара опште медицине или медицине рада. У односу на потребу долазака на контроле, за сваки долазак је потребан упут од изабраног лекара.
без упута, уз плаћање - први преглед се наплаћује 1000 динара, контролни преглед уз тумачење лабораторијских налаза се наплаћује 600 динара и антропометријска мерења се наплаћују 200 динара.
За први долазак без обзира да ли се долази на упут или без, потребно је да се ураде лабораторијске налазе након 12 сати гладовања - ККС (комплетна крвна слика), СЕ (седиментација), ШУК (шећер у крви), први јутарњи урин (први млаз се избегава - иде у WЦ шољу и тек након тога се уринира у бочицу) и липидни статус ("масноће" у крви).
За све информације можете се обратити на следеће телефоне: 021/ 4897 879 (медицинска сестра) и 021/ 4897 873 (лекар специјалиста хигијене).
ТЕМА И КЉУЧНЕ ПОРУКЕ У ПЕРИОДУ 2024-2026. ГОДИНА
Тема Светског дана борбе против дијабетеса у периоду 2024-2026. година је „Дијабетес и благостање“. Након 100 година од открића инсулина, милиони људи са дијабетесом широм света и даље немају приступ одговарајућој терапији. Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације.
Милиони људи оболелих од дијабетеса суочавају се са свакодневним изазовима у одржавању вредности шећера у крви у пожељним границама, како на послу, тако и и у школи и код куће. Организованост и одговорност особа оболелих од дијабетеса, утичу на њихово физичко и ментално благостање. Овог Светског дана борбе против дијабетеса, 14. новембра, благостање и квалитетан живот су у средишту пажње.
ДИЈАБЕТЕС ШИРОМ СВЕТА:
За 537 милиона људи широм света који живе са дијабетесом, свакодневни живот је велика борба. У тој свакодневној борби, постоји стални опрез и велики напор за одржавање пожељних вредности шећера у крви. То може довести до стигматизације, дискриминације и, понекад, осећаја безнађа, посебно када је приступ пружању здравствене неге ограничен.
36 % оболелих од дијабетеса има једну од компликација ове болести
63% оболелих од дијабетеса кажу да страх од развоја компликација повезаних са дијабетесом утиче на квалитет њиховог живота.
28% оболелих од дијабетеса се тешко суочава са својом болешћу.
537 милиона одраслих (20-79 година) живи са дијабетесом, што је 1 од 10 особа. Предвиђа се да ће овај број порасти на 643 милиона до 2030. и 784 милиона до 2045. године.
Преко 4 од 5 (81%) одраслих особа са дијабетесом живи у земљама са ниским и средњим приходима.
Дијабетес је одговоран за 6,7 милиона смрти у 2021. години - 1 на сваких 5 секунди.
Дијабетес је проузроковао најмање 966 милијарди долара здравствених трошкова – повећање од 316% у последњих 15 година.
541 милион одраслих има смањену толеранцију на глукозу, што их ставља у висок ризик од дијабетеса типа 2.
Више је изазова везаних за дијабетес који могу негативно утицати на квалитетан живот:
Дневне контроле нивоа шећера у крви
Приступ лековима и средствима за здравствену негу
Приступ одговарајућој здравственој заштити
Страх од компликација
Страх од игала (субдермално давање инсулина)
Стигма или дискриминација
ДИЈАБЕТЕС У СРБИЈИ
У нашој земљи од ове болести годишње умре око 3000 особа. У 2022. години, Србија је на основу стандардизоване стопе морталитета од 15,0 на 100.000 становника, припадала групи европских земаља са средње високим стопама умирања од ове болести. Притом, треба имати у виду да је број умрлих далеко већи због грешака приликом шифрирања узрока смрти и евидентирања дијабетеса као претходног уместо основног узрока смрти, нарочито код умрлих од инфаркта, шлога и хроничне бубрежне инсуфицијенције.
Према Истраживању здравља становништва Србије из 2019. године, у 2018. години дијабетес је имало 7,8% становника Србије старости 15 и више година (7,5% мушкараца и 8,0% жена), што је за 2,5% више него 2006. године. У старосној групи 65 и више година, дијабетес је имало 18,6% становника Србије и то значајно више у градским (20,1%) него сеоским насељима (16,7%)*.
Према процени Института за јавно здравље Србије, у Републици Србији од дијабетеса болује приближно 700.000 особа или 12,2% одраслог становништва. Притом, према проценама домаћих експерата и на основу резултата међународних студија, од укупног броја оболелих са типом 2 дијабетеса, 36% (250.000) особа нема постављену дијагнозу и не зна за своју болест. Број особа са типом 2 дијабетеса је многоструко већи (95%) у односу на особе са типом 1 дијабетеса.
Према подацима из популационог регистра за дијабетес Србије, у 2019. години, Србија је на основу стандардизоване стопе морталитета од 14,8 на 100.000 становника, припадала групи европских земаља са високим стопама умирања од ове болести. Притом, треба имати у виду да је број умрлих далеко већи, због грешака приликом шифрирања узрока смрти и евидентирања дијабетеса као претходног уместо основног узрока смрти, нарочито код умрлих од инфаркта, шлога и хроничне бубрежне инсуфицијенције**.
Преваленција дијабетеса расте са годинама старости, и процењује се да је готово половина оболелих старија од 65 година. Код старијих особа тип 2 дијабетеса открива се релативно касно, када су већ присутне бројне кардиоваскуларне компликације. У Србији, као и у развијеним земљама света, дијабетес је пети водећи узрок смртности и пети узрок оптерећења болешћу.
ДОСТУПНОСТ ТЕРАПИЈЕ ЗА ДИЈАБЕТЕС
Десетине хиљада људи са типом 1 дијабетеса којима је потребан инсулин да би преживели и више од 30 милиона људи са типом 2 дијабетеса којима је такође потребан инсулин, немају поуздан и приступачан начин снабдевања овим леком.
У Африци, 86% људи са типом 2 дијабетеса није у могућности да добије инсулин.
3% домаћинстава у земљама са ниским приходима није у стању да приушти себи инсулин, заједно са 2,8% домаћинстава у земљама са високим дохотком.
Више од четвртине домаћинстава (26,9%) у земљама са ниским приходима и 0,7% домаћинстава у земљама са високим приходима не могу себи приуштити лек Метформин.
Ако не сада, када?
Предлози за промоцију Светског дана борбе против дијабетеса:
Поделите поруку или текст о Светском дану дијабетеса овог новембра.
Промовишите Светски дан дијабетеса онлајн
Промовишите кампању на друштвеним медијима – лајкујте, делите и ретвитујте. Користите Инстаграм филтер. Промовишите кампању на својој веб страници или путем друштвених медија. Направите селфи у плавом кругу и поделите га на каналима друштвених медија.
Вежбајте у плавом
Редовна физичка активност је важан део управљања дијабетесом и смањења ризика од типа 2 дијабетеса. Било у затвореном или на отвореном, сваки корак је важан за очување здравља. Ако су активности на отвореном у вашој заједници ограничене, шетајте или вежбајте код куће или на радном месту. Охрабрите своје пријатеље, породицу и колеге да повећају ниво физичке активности у складу са препорукама!
Промовишите плави круг
Носите плаво за дијабетес. Носите плаву наруквицу. Предложите представницима ваше заједнице да носи плави круг. Осветлите плавом бојом ваш дом или радно место.
ИЗЈЗВ